Zwykłe foliówki kontra ekologiczne torby biodegradowalne

Gdy ekolodzy zaczęli bić na alarm odnośnie tego, jak długo rozkłada się plastik i ile szkody ten proces wyrządza środowisku, podjęto działania związane ze stworzeniem niezbędnych na co dzień rozwiązań, które będą pozytywnie oddziaływać na środowisko. Kolejne kroki doprowadziły do tego, że powszechnie wykorzystywane torby foliowe zastąpiono ekologicznymi reklamówkami biodegradowalnymi. Doniesienia jednak wskazują, że zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie znacząco przegrywają pod względem przyjazności dla środowiska naturalnego z bawełnianymi modelami przeznaczonymi do wielokrotnego użytku.

Foliowe torby - problem na masową skalę

Wydawać by się mogło, że obecnie recykling plastiku jest bardzo prosty - właściwie na każdym kroku (na ulicy, na osiedlu, w miejscach publicznym itp.) można spotkać kosze z odpowiednim oznaczeniem. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że recykling wciąż sprawia społeczeństwu sporo problemów. Po pierwsze, dużo łatwiej jest wyrzucić zużytą foliówkę do pierwszego lepszego kosza. Po drugie, całkiem sporo osób ma wątpliwości co do tego, do którego kosza powinien trafić dany odpad. Zdecydowanie brakuje edukacji pod tym względem, tak jak wiedzy co do tego, co tak naprawdę dzieje się z zabranymi śmieciami i czy recykling na pewno ma miejsce.

Ekologiczne torby biodegradowalne – ale czy na pewno?

Torby biodegradowalne, czyli wzmocnione foliówki stworzone z roślinnej skrobi lub estrów, powinny stanowić odpad organiczny, który rozkłada się bez problemu w krótkim czasie. Niestety sytuacja z tymi produktami jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ ulegają rozkładowi jedynie w określonych warunkach, co powoduje, że znacząco tracą na ekologicznej wartości. Co więcej, eksperci wskazują, że w naszym kraju brakuje zaplecza technologicznego, które pozwoliłoby na skuteczny recykling biodegradowalnych reklamówek.

Przedstawione sytuacje wyraźnie wskazują, że ani plastikowe foliówki, ani “ekologiczne torby biodegradowalne” nie pozwalają w odpowiedni sposób zadbać o środowisko. Tym samym jedyną odpowiednią alternatywą wydają się być wersje bawełniane wielokrotnego użytku, które na szczęście są coraz częściej wybierane przez klientów z uwagi na wzrastającą świadomość ekologiczną i potrzebę zostawienia planety następnym pokoleniom.